« Travanj 2024 »

U povodu Dana učitelja, 5.listopada 2013… Dan zamijenjenih uloga Eugenijalci postali na jedan dan učitelji
Autor: Mirjana Plejić, 11. 10. 2013.

Svake se godine 5. listopada  u više od stotinu zemalja obilježava Svjetski dan učitelja.

Ove su godine toga dana učitelji i ostali djelatnici  Osnovne škole „Eugen Kumičić“ odlučili pokazati svojim učenicima značenje svog rada na jedan neobičan način. Dogovorili su se da će taj dan na nastavi učenici biti učitelji.Tako su se u svim razredima učenici našli u novoj ulozi – stali su pred učenike i objašnjavali, tumačili, pisali po ploči, ispitivali, okretali stranice imenika, postavljali pitanja, dijelili nastavne listiće koje su izradili, umirivali učenike, hvalili njihov rad... Osim što su bili učenici, preuzeli su i ostale uloge – neki su bili ravnatelji, pedagozi, socijalni pedagozi, knjižničari...

I svi su se složili – baš je bilo zanimljivo!

Svjetski dan učitelja u OŠ  “Eugen Kumičić”

Dana 5. listopada 2013. godine u više od stotinu zemalja obilježava se Svjetski dan učitelja. Učitelji i ostali djelatnici  Osnovne škole „Eugen Kumičić“ taj  su dan odlučili pokazati svojim učenicima značenje svog rada na jedan neobičan način. Dogovorili su se da će taj dan na nastavi učenici biti učitelji.

Učenica 7.b razreda Ena Pražić  jedna je od učenica koja je se okušala u učiteljskom poslu. Zamijenila je  mjesto s prof. Vesnom Hadžibegović te se našla u ulozi profesorice engleskog jezika. Tom prigodom smo  razgovorali  s Enom.

Kako si se osjećala u ulozi učiteljice engleskog jezika?

Veoma uzbuđeno. U početku sam imala malu tremu, ali poslije je bilo opuštenije.

Kakav je bio osjećaj sjesti za stol učiteljice i vidjeti pred sobom cijeli razred?

Bilo je čudno biti na ovoj strani učionice i gledati u prijatelje iz razreda. Osjećala sam se odgovornijom i utjecajnijom.

Jesi ikada poželjela biti učiteljica kad odrasteš?

Pa ... nisam do sad o tome razmišljala jer mi se posao učiteljice čini jako odgovornim i teškim. No, imam još vremena razmisliti.

Kad bi mogla birati iz kojeg predmeta bi rado bila učiteljica?

Defintivno iz likovne kulture jer mi je to najdraži predmet, a i jako volim crtati.

Hvala  na razgovoru!

Novinarka:

Ema Baraković, 7.b

Ja -  učiteljica

Nekoliko dana prije 5. listopada profesorica iz hrvatskog jezika odabrala me da budem učiteljica umjesto nje. Bližio se Dan učitelja pa je željela da i mi vidimo kako je biti učitelj.

Čim sam toga dana došla doma, počela sam se pripremati. Trebala sam obraditi lekciju Posvojne zamjenice. Najprije sam iz udžbenika naučila sve gradivo o posvojnim zamjenicama. Nakon toga sam izvukla natuknice i napisala na papir podsjetnik , a smislila sam i nekoliko vježbi. Sama sam pokušala riješiti te zadatke da provjerim je li sve u redu.

Došao je i taj dan. Prvi sat, sat hrvatskog jezika! Kada sam ušla u razred, svi su se ustali i pristojno pozdravili. Već sam se počela osjećati kao prava učiteljica! Sjela sam na učiteljičino mjesto, uzela papir i počela predavati. U početku nisam znala kako će to ispasti, ali sam se opustila kad sam primijetila da me učenici slušaju. Pisala sam na ploču, zadavala učenicima zadatke. To je bio odličan osjećaj, svi su pažljivo pratili što govorim i  odgovarali na pitanja koja sam postavljala.

Na kraju je učiteljica malo dopunila moje izlaganje. Dobila sam peticu iz zalaganja.

Moji su mi prijatelji iz razreda poslije rekli da sam bila dobra učiteljica. Ja sam se izvrsno osjećala – svi radili što im ja kažem, a i fora je bilo pisati po ploči.

Baš je super biti učiteljica!

Erin Jurković, 6.b

Više slika pogledajte u foto-galeriji!