« Travanj 2018 »

DAN RUŽIČASTIH MAJICA
Autor: Mirjana Troskot, 6. 3. 2018.

Dana 28. veljače 2018. godine u našoj smo školi obilježili Dan ružičastih majica.

Dan ružičastih majica ili Pink Shirt Day program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači diljem svijeta organiziranjem raznih aktivnosti u školama i na radnim mjestima. Kao simbol borbe protiv nasilja među vršnjacima nose se ružičaste majice.

Djelatnici naše škole i učenici pridružili su se obilježavanju toga dana odijevanjem ružičaste majice ili ružičastog odjevnog predmeta po želji.

Učenici od 5. do 8. razreda sa svojim su razrednim učiteljima obilježili Dan ružičastih majica provođenjem interaktivne radionice na temu prevencije međuvršnjačkog nasilja koju je pripremila socijalna pedagoginja. Tijekom radionice učenici su na papirnate ružičaste majice pisali savjete onima koji trpe nasilje, onima koji ga čine, promatračima i odraslima o tome kako mogu pomoći da bi se nasilje zaustavilo. Majice smo objesili na konop u predvorju škole kako bi savjete mogli svi pročitati.

Učenici nižih razreda, uključujući i produženi boravak, sa svojim su učiteljicama uz razgovor o sprječavanju vršnjačkog nasilja izradili prigodne likovne uratke kojim su uredili svoj razred, a neki od radova ukrasili su i predvorje škole.

U prostoru Centra za participaciju žena u društvenom životu upriličena je 28. veljače 2018. press konferencija pod nazivom: Obojimo Rijeku ružičasto; „presicom“ (na kojoj je sudjelovala i naša pedagoginja kao predstavnica škole) se željelo doprinijeti senzibiliziranju javnosti za ovaj društveni problem; uz jasnu poruku da nasilje nikad nije opravdano, te osvještavanjem važnosti tzv. promatrača – onih  koji podupiru agresivno i nasilničko  ponašanje vršnjaka  gledanjem, navijanjem, lajkanjem ili okretanjem glave. Odrasli (roditelji, škola, javnost) su tu da pomažu djeci u traženju odgovora na pitanje: Što mogu drukčije?

Uz navedeno, moramo spomenuti i školski zbor, pjevačicu iz 3. a razreda te plesnu skupinu učiteljice Kristine Stanić koji su svojim glazbeno-plesnim nastupom u predvorju škole obogatili program obilježavanja Dana ružičastih majica.

Kako je izgledalo obilježavanje Dana ružičastih majica u našoj školi te sudjelovanje naše pedagoginje na press konferenciji u prostoru Centra za participaciju žena u društvenom životu, možete pogledati u fotogaleriji.