2015-10-01 14:38:18

U POVODU MEĐUNARODNOGA DANA KULTURNE BAŠTINE

Az buki vidi glagole dobro jest živite zelo zemla…

(Ja, koji slova znam, govorim da je dobro živjeti na zemlji…)

Glagoljica zauzima posebno mjesto u hrvatskoj kulturnoj baštini. Prvi zapisi na hrvatskom jeziku zabilježeni su glagoljicom, prva je hrvatska tiskana knjiga otisnuta glagoljskim slovima (Misal po zakonu rimskoga dvora, 22. veljače 1483.), prva je hrvatska početnica tiskana glagoljicom (1527.), prvi su pisani hrvatski stihovi zabilježeni glagoljicom (u Misalu kneza Novaka, 1368.).

U povodu Međunarodnoga dana kulturne baštine 23. rujna za učenike 6. razreda nastava se Hrvatskoga jezika pretvorila u Malu školu glagoljice.    

Na dvosatu Hrvatskoga jezika podsjetili su se svoga znanja o glagoljici. Govorili su o poretku slova, o tome da svako slovo ima ime i svako ima vrijednost broja. Služeći se dobivenim popisom glagoljskih slova, zapisali su svoje ime.

Slijedila je podjela u četiri skupine prema brojki označenoj glagoljicom na papiriću u boji. Svaka je skupina dobila tekst napisan glagoljicom – priču o životu Ćirila i hrvatskoj glagoljici (svaka skupina -  jedan dio priče). 

Učenici su, služeći se popisom glagoljskih slova, poput pravih glagoljaša transliterirali glagoljski tekst u latinični. Čitajući i prepričavajući, svoj su dio teksta predstavili učenicima u ostalim skupinama. O napisanom su tekstu sastavili i tri pitanja kojima su provjerili jesu li ostali učenici razumjeli i pratili priču.

Na kraju je nekoliko učenika prepričalo priču u cijelosti.

Učenike je veselio ovaj oblik rada. Saznali su ponešto o podrijetlu glagoljice te o važnosti pisma za povijest i kulturu naroda.

 


Osnovna škola "Eugen Kumičić" Rijeka