« Studeni 2017 »

FESTIVAL ZNANOSTI
Autor: Mirjana Troskot, 27. 4. 2017.

Grupa učenika sedmih i osmih razreda je u utorak, 25.travnja 2107., u sklopu Festivala znanosti posjetila Odjel za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci gdje su im kroz radionice prezentirane osnove prirodoslovlja koje su zabavne, šarene i lako shvatljive svim uzrastima. Fokus radionica je na pokusima koji se brzo izvode i daju neku očitu promjenu. Pokazni pokusi radionice „Priroda u službi čovjeka“  temeljili  su se  na kromatografskim metodama razdvajanja biljnih pigmenta, korištenja biljnih pigmenata kao indikatora u kemijskim reakcijama te demonstraciji procesa koji se odvijaju u tijelu kao što su osmoza i difuzija. Tijekom posjeta pokaznim pokusima „Forenzike“  učenicima koji su sami htjeli  na licu mjesta  se  odredila krvna grupa te pripadni Rh faktor , te se demonstrirala uporaba UV svjetiljke kao i određivanje šećera. U Laboratoriju za genetiku ponašanja pokazano je na koji se način vinska mušica koristi kao modelni organizam za izučavanje genetskih osnova ovisnosti o psihostimulansima, spavanju te izučavanje oksidativnih procesa povezanih sa starenjem. U radionici „Mikroskopiranje“ učenici su pod mikroskopom uz različita povećanja promatrali čitav niz preparata (hranu, životinje, bakterije,cvijeće...).

Više slika pogledajte u fotogaleriji!